*****
29 września 2016 uczennice M. Holcel, D. Kujawska, J. Pęczkowska z klasy IIIA wraz z opiekunem p. A. Galas wzięły udział w spotkaniu „Kreatywne zabawy literaturą i językiem” w III LO. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie i szerzenie czytelnictwa wśród młodzieży gimnazjalnej interesującej się literaturą oraz trening kreatywnego myślenia. Uczniowie mieli wykazać się także umiejętnościami plastycznymi i chęcią do wspólnej zabawy. Młodzież miała do wykonania 4 zadania różnymi metodami. Były to:
- RYSUNEK okładki książki – młodzież tworzyła kolorową kredą na chodniku – ciekawe efekty ich pracy można obejrzeć na zdjęciach;
- GRA – Story Cube – wspólnie tworzona opowieść (zabawa literacka) na podstawie obrazkowej gry kostkowej – wersja do odczytu umieszczona na stronie szkoły;
- KALAMBURY FRAZEOLOGICZNE – zabawa mająca na celu przybliżenie i zrozumienie związków językowych wykorzystywanych na co dzień;
- „KOLOROWE SKOJARZENIA” – była to zabawa kończąca spotkanie, podczas której uczniowie na kolorowych karteczkach samoprzylepnych wypisywali jak największą liczbę skojarzeń związanych z dwoma hasłami: KSIĄŻKI SĄ …, CZYTANIE JEST JAK…?
*****
LITERATURA OD KUCHNI – KOLEJNE SPOTKANIE
We wtorek, 25 października, po raz kolejny uczniowie gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie w ramach projektu edukacyjnego „Literatura od kuchni”. Tym razem młodzież wysłuchała wykładu pt. „Pulitzery w gastronomii, czyli o gwiazdkach Michelin” wygłoszonego przez Panią Paulinę Pudelewicz – nauczyciela przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie.
*****
PROJEKT EUKACYJNY „LITERATURA OD KUCHNI” ZAKOŃCZONY
8 grudnia 2016 r. odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Literatura od kuchni”, które miało formę konkursową. Grupy projektowe z 10 szkół (pięciu gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz 5 gimnazjów z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego) zaprezentowały przygotowywane wcześniej, w warunkach domowych, dania inspirowane utworami literackimi. Gośćmi spotkania byli: Danuta Wiśniewska – Przewodnicząca Rady Seniorów UM, Renata Stachowiak – wicedyrektor ZSP nr 1, Tadeusz Stręk – dyrektor ZSP nr 3. Wcześniej jury oceniło filmiki dokumentujące przebieg przygotowania potraw i zdjęcia, na których zaprezentowano efekt pracy. Inspiracje do przygotowania potraw uczniowie znaleźli w takich powieściach, jak: „Gwiazd naszych wina” J. Green, „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” W. Gombrowicza, „Dom nad rozlewiskiem ” M. Kalicińskiej, „W mojej francuskiej kuchni” S.H. Loomis, „Harry Potter i Czara Ognia” J.K Rowling, „Harry Potter i Książę Półkrwi” J.K Rowling, „Kwiat kalafiora” M. Musierowicz, „Całuski pani Darling” M. Musierowicz, „Czekolada” J. Harris, i „Hobbit” J.R.R. Tolkiena”.
Jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące im Dąbrówki w Gnieźnie,
II miejsce – Gimnazjum nr 1 Gnieźnie,
III miejsce – ZSP nr 3 w Gnieźnie.
Projekt literatura od kuchni:
- Holcel, D. Kujawska, J. Pijanowska i koło filmowe pomoc w nagraniu filmu i aktorzy z klasy 3a
*****
W ramach programu „James Bond na przyjęciu u Królowej Śniegu” – s4 listopada 2016 Publiczna Biblioteka Miasta Gniezna
W programie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna na X Offeliadę nie mogło zabraknąć propozycji dla młodzieży gimnazjalnej. Został przeprowadzony turniej międzyszkolny dotyczący szeroko pojętej sztuki filmowej. Do turnieju przystąpili uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego, Gimnazjum nr 3 im. prof. Eugeniusza Witolda Piaseckiego, Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów i Akademickiego Gimnazjum Milenium. Młodzi znawcy filmu mogli wykazać się swoją wiedzą w takich konkurencjach jak: „Ale kino – ilustracje”, „Gra – Kim jestem”,. „Rekwizytornia”, „Zajarzenia, czyli skojarzenia”, czy „Co Ty wiesz o cytowaniu?”. Ponadto oceniana była także przygotowana wcześniej scenka filmowa dotycząca zagadnień związanych z kręceniem filmu lub dowolnej filmowej adaptacji książki. Wszystkie konkurencje i scenki oceniało jury w składzie: Romana Lechert, zastępca dyrektora BPMG; Sona Ishkhanyan, dziennikarka oraz Aleksandra Jabczyńska, miłośniczka fantastyki, książek i filmów. Filmową rywalizację wygrało Gimnazjum nr 1. Oprócz nagród głównych i dyplomów wręczonych przez Janusza Ambrożego, dyrektora gnieźnieńskiej książnicy, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki z motywem filmowym. Koło filmowe i aktorzy.
*****
Miesiąc Bibliotek projekty i konkursy w naszej szkole – aktyw biblioteczny z klasy IIIa – opiekunowie Agnieszka Szymczak i Anna Galas.
W ramach Miesiąca Bibliotek w naszej szkole ogłoszone zostały następujące konkursy:
- dla klas I na plakat promujący bibliotekę szkolną,
- dla klas II logo biblioteki szkolnej,
- dla klas III projekt okładki ulubionej książki
W ramach projektu młodzież przeprowadziła ankietę wśród uczniów i nauczycieli dotyczącą zainteresowań czytelniczych i propozycji zakupów do biblioteki, kiermasz książek, sprzedaż ciasta. Wystawiony tez został przed bibliotekę regał z książkami i czasopismami, które można uwolnić. Jest też fotel, w którym można wygodnie usiąść i poczytać. W dniu 27 października obchodziliśmy Święto Biblioteki z podsumowaniem konkursów. Pan dyrektor wręczył uczniom nagrody.
Na poziomie klas I nagrodę otrzymały:
1 miejsce – Marta Jakubowska klasa 1h
2 miejsce – Violetta Michalska klasa 1f
3 miejsce – Nicole Roszak klasa 1 f
Na poziomie klas II wyróżniono prace:
Oliwii Handel i Zuzanny Szkwarek z kl. 2c
Na poziomie klas III
1 miejsce – Daria Stryjak kl. 3a
2 miejsce Filip Kiełpiński kl. 3a
3 miejsce Ania Górecka kl. 3c. Prace wywieszono na I piętrze na gazetce galerii szkolnej.
*****
Działalność Koła Filmowego
Koło filmowe działające przy bibliotece zorganizowało 3 noce filmowe. Uczestnicy nocy filmowych mają możliwość zapoznać się z produkcjami uznanymi za klasykę filmu z dobrą obsadą reżyserską i aktorską. Nie brakuje dyskusji ciekawostek z planów filmowych. Członkowie koła zajmują się też kręceniem własnych filmów do projektów szkolnych i film świąteczny własnej reżyserii i produkcji prezentowany uczniom i nauczycielom naszej szkoły w dniu 20 grudnia w auli szkolnej.