Podsumowanie działalności Biblioteki Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie w I semestrze

 

*****

29 września 2016 uczennice M. Holcel, D. Kujawska, J. Pęczkowska z klasy IIIA  wraz z opiekunem p. A. Galas wzięły udział w spotkaniu „Kreatywne zabawy literaturą i językiem” w III LO. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie i szerzenie czytelnictwa wśród młodzieży gimnazjalnej interesującej się literaturą oraz trening kreatywnego myślenia. Uczniowie mieli wykazać się także umiejętnościami plastycznymi i chęcią do wspólnej zabawy. Młodzież miała do wykonania 4 zadania różnymi metodami. Były to:

  • RYSUNEK okładki książki – młodzież tworzyła kolorową kredą na chodniku – ciekawe efekty ich pracy można obejrzeć na zdjęciach;
  • GRA – Story Cube – wspólnie tworzona opowieść (zabawa literacka) na podstawie obrazkowej gry kostkowej – wersja do odczytu umieszczona na stronie szkoły;
  • KALAMBURY FRAZEOLOGICZNE – zabawa mająca na celu przybliżenie i zrozumienie związków językowych wykorzystywanych na co dzień;
  • „KOLOROWE SKOJARZENIA” – była to zabawa kończąca spotkanie, podczas której uczniowie na kolorowych karteczkach samoprzylepnych wypisywali jak największą liczbę skojarzeń związanych z dwoma hasłami: KSIĄŻKI SĄ …, CZYTANIE JEST JAK…?

*****

LITERATURA OD KUCHNI – KOLEJNE SPOTKANIE

We wtorek, 25 października, po raz kolejny uczniowie gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie w ramach projektu edukacyjnego „Literatura od kuchni”. Tym razem młodzież wysłuchała wykładu pt. „Pulitzery w gastronomii, czyli o gwiazdkach Michelin” wygłoszonego przez Panią Paulinę Pudelewicz – nauczyciela przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie.

*****

PROJEKT EUKACYJNY „LITERATURA OD KUCHNI” ZAKOŃCZONY

8 grudnia 2016 r. odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Literatura od kuchni”, które miało formę konkursową. Grupy projektowe z 10 szkół (pięciu gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz 5 gimnazjów z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego) zaprezentowały przygotowywane wcześniej, w warunkach domowych, dania inspirowane utworami literackimi. Gośćmi spotkania byli: Danuta Wiśniewska – Przewodnicząca Rady Seniorów UM, Renata Stachowiak – wicedyrektor ZSP nr 1, Tadeusz Stręk – dyrektor ZSP nr 3. Wcześniej jury oceniło filmiki dokumentujące przebieg przygotowania potraw i zdjęcia, na których zaprezentowano efekt pracy. Inspiracje do przygotowania potraw uczniowie znaleźli w takich powieściach, jak: „Gwiazd naszych wina” J. Green, „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” W. Gombrowicza, „Dom nad rozlewiskiem ” M. Kalicińskiej, „W mojej francuskiej kuchni” S.H. Loomis, „Harry Potter i Czara Ognia” J.K Rowling, „Harry Potter i Książę Półkrwi” J.K Rowling, „Kwiat kalafiora” M. Musierowicz, „Całuski pani Darling” M. Musierowicz, „Czekolada” J. Harris, i „Hobbit” J.R.R. Tolkiena”.

Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące im Dąbrówki w Gnieźnie,

II miejsce – Gimnazjum nr 1 Gnieźnie,

III miejsce – ZSP nr 3 w Gnieźnie.

 

Projekt literatura od kuchni:

  1. Holcel, D. Kujawska, J. Pijanowska i koło filmowe pomoc w nagraniu filmu i aktorzy z klasy 3a

*****

W ramach programu „James Bond na przyjęciu u Królowej Śniegu” – s4 listopada 2016 Publiczna Biblioteka Miasta Gniezna

W programie Biblioteki Publicznej  Miasta Gniezna na X Offeliadę nie mogło zabraknąć propozycji dla młodzieży gimnazjalnej. Został przeprowadzony turniej międzyszkolny dotyczący szeroko pojętej sztuki filmowej. Do turnieju przystąpili uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego, Gimnazjum nr 3 im. prof. Eugeniusza Witolda Piaseckiego, Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów i Akademickiego Gimnazjum Milenium. Młodzi znawcy filmu mogli wykazać się swoją wiedzą w takich konkurencjach jak: „Ale kino – ilustracje”, „Gra – Kim jestem”,. „Rekwizytornia”, „Zajarzenia, czyli skojarzenia”, czy „Co Ty wiesz o cytowaniu?”. Ponadto oceniana była także przygotowana wcześniej scenka filmowa dotycząca zagadnień związanych z kręceniem filmu lub dowolnej filmowej adaptacji książki. Wszystkie konkurencje i scenki oceniało jury w składzie: Romana Lechert, zastępca dyrektora BPMG; Sona Ishkhanyan, dziennikarka oraz Aleksandra Jabczyńska, miłośniczka fantastyki, książek i filmów. Filmową rywalizację wygrało Gimnazjum nr 1. Oprócz nagród głównych i dyplomów wręczonych przez Janusza Ambrożego, dyrektora gnieźnieńskiej książnicy, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki z motywem filmowym. Koło  filmowe i aktorzy.

*****

Miesiąc Bibliotek projekty i konkursy w naszej szkole aktyw biblioteczny z klasy IIIa – opiekunowie Agnieszka Szymczak i Anna Galas.

W ramach Miesiąca Bibliotek w naszej szkole ogłoszone zostały następujące konkursy:

  • dla klas I na plakat promujący bibliotekę szkolną,
  • dla klas II logo biblioteki szkolnej,
  • dla klas III projekt okładki ulubionej książki

W ramach projektu młodzież przeprowadziła ankietę wśród uczniów i nauczycieli dotyczącą zainteresowań czytelniczych i propozycji zakupów do biblioteki, kiermasz książek, sprzedaż ciasta.   Wystawiony tez został przed bibliotekę regał z książkami i czasopismami, które można uwolnić. Jest też fotel, w którym można wygodnie usiąść i poczytać.  W dniu 27 października obchodziliśmy Święto Biblioteki z podsumowaniem konkursów. Pan dyrektor wręczył uczniom nagrody.

Na poziomie klas I nagrodę otrzymały:

1 miejsce – Marta Jakubowska klasa 1h

2 miejsce – Violetta Michalska klasa 1f

3 miejsce – Nicole Roszak klasa 1 f

Na poziomie klas II wyróżniono prace:

Oliwii Handel i Zuzanny Szkwarek z kl. 2c

Na poziomie klas III

1 miejsce – Daria Stryjak kl. 3a

2 miejsce Filip Kiełpiński kl. 3a

3 miejsce Ania Górecka kl. 3c. Prace wywieszono na I piętrze na gazetce galerii szkolnej.

*****

Działalność Koła Filmowego

Koło filmowe działające przy bibliotece zorganizowało 3 noce filmowe. Uczestnicy nocy filmowych mają możliwość zapoznać się z produkcjami  uznanymi za klasykę filmu z dobrą obsadą reżyserską i aktorską. Nie brakuje dyskusji  ciekawostek z planów filmowych. Członkowie koła zajmują się też kręceniem własnych filmów do projektów szkolnych i film świąteczny własnej reżyserii i produkcji prezentowany uczniom i nauczycielom naszej szkoły w dniu 20 grudnia w auli szkolnej.