Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

12 marca 2016 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu przy ul. Umultowskiej 89 A odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”, którego laureatką została uczennica klasy I d Joanna Kościółek.

Głównym celem tego Konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Tegoroczna edycja na poziomie szkół gimnazjalnych zgromadziła przeszło 170 uczniów z całej Wielkopolski. Wśród uczestników znaleźli się również uczniowie naszego Gimnazjum: Nikodem Andrzejczak i Jędrzej Woźniak z klasy I c, Joanna Kościółek z klasy I d, Weronika Cabanek z klasy I e oraz Mateusz Gołas z klasy III c.

Uczniowie ci poświęcili wiele czasu i włożyli sporo wysiłku w przygotowania do Konkursu. Będąc uczestnikami kółka historycznego nie tylko spotykali się na wspólnych zajęciach w szkole, ale również przygotowywali materiały, a następnie wymieniali się nimi drogą mailową. Wybrali się również wspólnie wraz z opiekunem, p. Małgorzatą Stefańską w sobotę 5 marca 2016 r. do Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieszczącego się w poznańskim Odwachu na Starym Rynku w celu pogłębienia wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. Dodatkową atrakcją tego wyjazdu edukacyjnego była wizyta w Bramie Poznania – w Interdyscyplinarnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego,  gdzie uczniowie mieli okazję poszerzyć wiadomości z zakresu początków państwowości polskiej (w tym znaczenia chrztu Mieszka I) oraz historii Poznania od średniowiecza po współczesność.