Egzaminy gimnazjalne 2016

W dniach 18-20 kwietnia 2016 r. młodzież z całej Polski przystąpiła do egzaminu gimnazjalnego. To już drugi w ich życiu tak poważny sprawdzian.

Trzydniowe zmagania młodzieży rozpoczął egzamin z części humanistycznej. Uczniowie na początku zmierzyli się z historią oraz wiedzą o społeczeństwie. W drugiej części testu uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego. Tutaj z kolei podstawowym dylematem młodzieży była dłuższa forma wypowiedzi. Rozprawka, charakterystyka czy opowiadanie – wszyscy zastanawiali się przed wejściem na salę. Po otwarciu arkuszy okazało się, że tym razem komisja postanowiła sprawdzić u młodzieży umiejętność pisania charakterystyki.

W kolejnym dniu gimnazjaliści rozwiązywali zadania z zakresu przedmiotów matematyczno–przyrodniczych. Na początku musieli wykazać się wiedzą z fizyki, chemii, biologii i geografii, w drugiej części zaś zmagali się z zadaniami z matematyki. Po wyjściu z sali można było spotkać się z różnymi opiniami. Większość twierdziła, że tym razem trzeba było troszkę pogłówkować.

Ostatni dzień egzaminu był z kolei sprawdzianem wiedzy z języka obcego nowożytnego. Uczniowie już wcześniej musieli zadeklarować, który język będą zdawać. W naszym gimnazjum zdecydowana większość osób wybrała język angielski. Tak jak w poprzednich dniach, egzamin z języka obcego został podzielony na dwie części. Tym razem był to zakres podstawowy i rozszerzony. Jak zwykle opinii było prawie tyle samo, co uczniów.

W naszej szkole znalazło się też troje szczęśliwców, którzy dzięki zdobyciu tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego zostali zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu. Do grona wybrańców należeli: Wojciech Doberschütz, Karol Łukomski i Jan Kabziński.