Projekt edukacyjny ”DON KICHOT 400 LAT PÓŹNIEJ”

Realizację działań projektowych „Don Kichot” 400 lat później zainaugurowano wykładem monograficznym Od karykatury po apologię, czyli „Don Kichot” w kulturze. Wygłosiła go Anna Kurzeja-Pluta – polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki.

W swoim wykładzie wskazała, że postać don Kichota była i jest inspiracją dla wielu artystów. Dowodem tego są liczne: obrazy, rzeźby, utwory poetyckie, piosenki, komiksy, musicale.

Don Kichota odczytywano jako: błędnego rycerza, marzyciela, idealistę, szaleńca, buntownika, dziwaka. Gustave Dore, Honoré Daumier, Marcel Nino Pajot,Pablo Picasso, Salvador Dali to najsłynniejsi malarze, którzy uwiecznili na płótnie bohatera powieści Cervantesa.

„Obecność” don Kichota w malarstwie polskim to obraz Jacka Malczewskiego Don Kichot i Sancho Pansa. Pisali o nim Bolesław Leśmian (Don Kichot), Stanisław Grochowiak (Don Kichot), Władysław Broniewski (Oda do Don Kichota). Jacek Kaczmarski jest autorem i wykonawcą kilku piosenek o don Kichocie (Teza don Kichota, Teza Sancho Pansy, Pożytek z odmieńców, Co dwóch widzi, gdy widzi to samo, Sny i sny).

To tylko niektóre wątki poruszone podczas wykładu.

Anna Kurzeja-Pluta zabrała słuchaczy w niezwykłą podróż z don Kichotem, podróż, która uzmysłowiła im ponadczasowość dzieła Cervantesa, jego „obecność” w kulturze europejskiej.

Viva Don Quijote y viva Sancho!

Drugi dzień zmagań projektowych przywitał nas deszczem. Nie przeszkodził nam on jednak w realizacji zaplanowanych działań. Dzięki uprzejmości dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury warsztaty teatralne mogły odbyć się w sali widowiskowej. Poprowadziła je Anna Galas. Grupy projektowe przez 2 godziny przygotowywały swoje interpretacje powieści Cervantesa. Troje uczniów z II LO, pod kierunkiem Joanny Graczyk, wznosiło okrzyki po hiszpańsku. W ten sposób wszyscy przygotowywaliśmy się do performance „Don Kichot” wczoraj i dziś.

Następnie grupa uczniów z opiekunami wyruszyła na ulice miasta z zaproszeniem do przyjścia do MOK-u i obejrzenia performance. Z okrzykami na ustach, z zakładkami zachęcającymi do czytania Don Kichota wzbudzali zainteresowanie przechodniów.

Na performance przybył Piotr Wiśniewski – Dyrektor Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Grupy projektowe zaprezentowały swoje scenki. Uczniowie, w specjalnie na tę okazję zaprojektowanych koszulkach, przedstawili wcześniej wyreżyserowane scenki teatralne. Wykazali się pomysłowością, kreatywnością i poczuciem humoru. Występy grup przeplatały okrzyki wznoszone po hiszpańsku oraz piosenki w wykonaniu Aleksandra Schmidta.

Wszyscy dobrze się bawili.

DEBATA OKSFORDZKA

Współczesnemu światu nie są potrzebni idealiści, tacy jak Don Kichot – pod taką tezą w środę 10 czerwca 2015, w auli Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyła się debata oksfordzka zorganizowana w ramach IV Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Debatę poprowadzili uczniowie II LO.

Przybyli zaproszeni goście – nauczyciele i uczniowie grup projektowych (więcej na ten temat performance Don Kichot odczytany na nowo). Mieliśmy również zaszczyt gościć: p. Agnieszkę Janas – wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, p. Pawła Goździa dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego, dyrektora generalnego festiwalu p. Piotra Wiśniewskiego, Wiesławę Borkowicz – Olejniczak – wicedyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu oraz grupy projektowe wraz z opiekunami.

Młodzież w pełni profesjonalnie podeszła do realizacji postawionego jej zadania. Przypomniano także wiele cytatów z powieści Cervantesa oraz teksty piosenek polskiego muzyka Jacka Kaczmarskiego. Poruszono problemy wartości, które wyznawali idealiści dawnych czasów oraz wpływ tych idei na kształtowanie się cywilizacji. Debata była

Całe wydarzenie uświetnił występ Aleksandra Schmidta, głównego pomysłodawcy projektu edukacyjnego: Don Kichot 400 lat później.

Uczestnicy debaty w ramach podziękowań zostali także uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz płytami zespołu TAK LOOP NIE pt. Człowiek w zielonym korytarzu. Można tam znaleźć m.in. utwory Aleksandra Schmidta we współpracy z Igorem Herbutem wokalistą LemON.

W ramach działań projektowych podsumowano też Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny BOHATEROWIE „DON KICHOTA” WCZORAJ I DZIŚ. Jury konkursowe, biorąc pod uwagę tak niewielką liczbę nadesłanych prac konkursowych i wyrównany ich poziom, nie wyłoniło laureatów, tylko postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom równorzędne wyróżnienia. Z naszej szkoły wyróżniono pracę Eweliny Lenz. GRATULUJEMY!

Relacje pobrane ze strony http://gniezno.pbp.poznan.pl/?aktualnosci,2