Uczestnictwo nauczycieli w programie PO WE

Liceo Classico Scientifico Euclide
Pan Vanni Mameli (dyrektor)

Nauczyciele naszej szkoły przystąpili w tym roku szkolnym do programu Orientuj się na sukces ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Umożliwia on kadrze pedagogicznej doskonalenie zawodowe za granicą. I tak, w maju zastępca dyrektora – p. Maria Olszewska oraz nauczycielki j. angielskiego – panie Agnieszka Rączka i Katarzyna Chwalik przez tydzień uczestniczyły w pracy szkoły w Cagliari – stolicy Sardynii, drugiej co do wielkości wyspy Morza Śródziemnego. W trakcie wizyty panie obserwowały i prowadziły lekcje, wzięły udział w spotkaniach roboczych z dyrekcją szkoły i nauczycielami, a także z młodzieżą. Strony włoska i polska wymieniły doświadczenia pedagogiczne, podzieliły się dobrą praktyką, szczególnie interesując się problemem wyboru drogi kształcenia i zawodu.

Pobyt we Włoszech sprzyjał również poznaniu pięknej Sardynii, jej bogatej historii. Razem z młodzieżą nauczycielki pojechały na wycieczkę do grobowców sprzed 5000 lat oraz nuraghów – megalitycznych budowli obronnych pochodzących z połowy II tysiąclecia p.n.e. (zachowało się ich na wyspie ok. 7000). Warte zwiedzenia było również muzeum archeologiczne, w którym znajduje się wspaniała kolekcja starożytnych posążków z brązu.

Główny urok Sardynii polega jednak na pięknych krajobrazach, zarówno nadmorskich, jak i górskich, wspaniałych piaszczystych plażach, oryginalnych formacjach skalnych, podziemnych grotach.

Serdeczni i bardzo otwarci mieszkańcy Sardynii, żywo zainteresowani Polską i Gnieznem, pomagali gościom poznać swoją wyspę, zwyczaje, kulturę. Wielkie wrażenie wywarła na oglądających procesja na cześć św. Efisio, w której każdy uczestnik, ubrany w tradycyjny ludowy strój, jechał na wspaniałym koniu.

Reasumując, wizyta na Sardynii pozwoliła naszym nauczycielkom zapoznać się z systemem szkolnictwa włoskiego, stosowanymi tam metodami pracy, co zapewne przełoży się na udoskonalenie pracy naszej szkoły. Mamy nadzieję, że nawiązane znajomości i kontakty przetrwają i pozwolą w przyszłości kontynuować ciekawą współpracę.

W kolejnych miesiącach, w ramach tego samego programu,panie Anna Galas i Karolina Potocka udadzą się do Włoch na kursy języka włoskiego.