Naukowo i atrakcyjnie, czyli 3a w Toruniu

               W dniach 9 – 10.03.2017r nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Torunia. Brała w niej udział większość osób z klasy 3a. Swoją podróż pociągiem zaczęliśmy o godzinie 6:40 i trwała ona około 1,5 godziny.

Po przybyciu do Torunia niezwłocznie udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie czekały na nas dwugodzinne zajęcia warsztatowe z fizyki. W czasie ich trwania nauczyliśmy się kilku nowych rzeczy, ale przede wszystkim utrwaliliśmy swoją wiedzę nabytą na lekcjach i mieliśmy okazję wykorzystać ją w praktyce. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się do Centrum Chemii  w Małej Skali, gdzie wykonywaliśmy w parach doświadczenia chemiczne oraz zapisywaliśmy ich przebieg wraz z wnioskami na specjalnie przygotowanych kartach pracy. Niestety po 150 minutach musieliśmy przerwać zajęcia by zdążyć na godzinę 14 do Planetarium. Tam w trakcie godzinnego seansu „W poszukiwaniu życia” dowiedzieliśmy się jak powstały żywe organizmy na naszej planecie oraz jakie są szanse na odnalezienie ich na innych planetach, nie tylko tych sąsiadujących z Ziemią. Po skończonym pokazie wróciliśmy do Centrum Chemii w Małej Skali, a tam miedzy 15:00, a 17:00 kontynuowaliśmy przeprowadzanie chemicznych doświadczeń. Po zakończeniu zajęć udaliśmy się na obiadokolację, a następnie zakwaterowaliśmy się w Hostelu Freedom, gdzie czekały nas jeszcze ponad trzy godziny do ciszy nocnej, które spędziliśmy na wspólnej zabawie i rozmowach.

Następnego dnia już o godzinie 9:00 byliśmy wypoczęci i gotowi do dalszych atrakcji. Miedzy 9:30, a 12:00 ponownie przebywaliśmy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Mieliśmy czas by indywidualnie zapoznać się ze znajdującymi się tam interaktywnymi wystawami. Bardzo chętnie poszerzaliśmy swoją wiedzę z różnych zakresów, a zaproponowane przez Centrum Nowoczesności obiekty dobrze wyjaśniały różne otaczające nas zjawiska. Gdy minął wyznaczony czas tak jak poprzedniego dnia zawitaliśmy w Centrum Chemii w Małej Skali, gdzie kontynuowaliśmy swoją pracę przez godzinę zwieńczoną spektakularnym pokazem trochę mniej bezpiecznych doświadczeń, w których także mieliśmy swój pośredni udział. Ciągle zachwyceni zakończonymi pokazami udaliśmy się na zwiedzanie Torunia, które wszyscy bardzo dobrze wspominamy. Niektórzy z nas wykazując się wiedzą zdobyli unikatowe pamiątki w formie rycerskich certyfikatów. Bez wątpienia wiele wynieśliśmy z opowieści sympatycznego pana przewodnika, a zwiedzanie to zapamiętamy na długo. Po zapoznaniu się z historią odwiedzonego miasta zjedliśmy obiad i zagospodarowaliśmy godzinę na indywidualny spacer po Toruniu połączony z zakupami.

Około godziny 19:00 pełni pozytywnych emocji wyruszyliśmy pociągiem powrotnym do Gniezna, by dwadzieścia minut po godzinie 20:00 udać się do domów, ze świadomością, że nasza wspólna wycieczka do Torunia jest już tylko miłym, szkolnym wspomnieniem. J

Joanna Kubasik

« z 2 »