Niecodzienna lekcja wychowania patriotycznego

W miniony wtorek, 15 listopada 2016 roku, uczniowie klas 3a, 3b, 3d i 1g uczestniczyli, w ramach lekcji edukacji dla bezpieczeństwa, w spotkaniu z oficerem Wojska Polskiego, kpt Michałem Doleckim, zainicjowanym przez nauczyciela tego przedmiotu, panią Agnieszkę Trojanowską. Zaproszony gość, po dokonaniu prezentacji, przedstawił przebieg swojej kariery zawodowej, poinformował, gdzie służy i do którego rodzaju Sił Zbrojnych należy. Następnie omówił krótko wszystkie rodzaje SZ RP, strukturę i system dowodzenia SZ RP, wyposażenie charakterystyczne dla danego rodzaju SZ RP. Przedstawił lokalizację jednostek wojskowych w okolicy Gniezna. Ciekawostką dla uczniów okazały się nie tylko pamiątki przywiezione przez pana kapitana z misji w Iraku, ale także zaprezentowanie podstawowego wyposażenia żołnierza, np. maski przeciwgazowej MP-5. Uczniowie mieli także możliwość poznania budowy i zasady działania pistoletu wojskowego P-83 czy karabinka Beryl. Frajdą dla chętnych była możliwość przymierzenia maski p/gaz czy maskowania twarzy. Z pewnością możliwość bezpośredniej rozmowy z oficerem Wojska Polskiego w ramach lekcji edukacji dla bezpieczeństwa dla niektórych trzecioklasistów pozostanie w pamięci, a może nawet skłoni ich do związania przyszłości ze służbami mundurowymi.