Spotkanie z autorem książki ‘Honor Lontrusa’

 

Dnia 27.09.2018 r. delegacja Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wraz z panią Justyną Kowalską uczestniczyła w bardzo ciekawym spotkaniu. O swojej świeżo ukończonej książce pt. ‘Honor Lontrusa’ opowiadał jej autor Maciej Przybylski. W trakcie wydarzenia na ręce reprezentacji zostały przekazane egzemplarze powieści opowiadającej o losach gnieźnianina Antka, który w atmosferze budzącej się nadziei na odzyskanie przez Polskę niepodległości, stara się rozwikłać pewną zagadkę…

A oto krótki opis:

Jesień roku 1918 była szczególna. W Europie kotłowało się jak w tyglu, a Polska nareszcie, po 123 latach niewoli, miała szansę odzyskać niepodległość. Jeszcze tylko Niemcy trwały na dawnych polskich ziemiach, gniotąc podkutym butem Wielkopolskę i Śląsk.
Z wolna jednak i tutaj budziła się nadzieja. Na ulicach wielkopolskich miast formowały się oddziały Straży Obywatelskiej i drużyny skautów. Ludzie podnosili głowy, gotowi walczyć o wolność…
Dla Antka Góry, trzynastoletniego sieroty i lontrusa wychowywanego przez babcię, ta jesień nie różniła się od poprzednich. Wagaruje, biega z procą po ulicach Gniezna i walczy w bitwach z podobnymi sobie obdartusami. Polityka w ogóle go nie interesuje.
Do czasu.
Pewnego dnia wpada na ślad podejrzanych typów, którzy pod osłoną nocy wchodzą do tuneli pod miastem. Jaki mają cel? Ukrywają skarb? A może to sabotażyści?
Antek nie może wobec tego faktu pozostać obojętnym.

Książka dostępna jest w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszamy!